Awards & Honors

Section Awards

Langbein Lecture

The Walter B. Langbein Lecture is given at the Fall Meeting. The lectureship is to be awarded for lifetime contributions to the basic science of hydrology and/or unselfish service promoting cooperation in hydrologic research. Additional considerations may be the candidate's renown as a lecturer and/or as an educator.

  • 2014 - Carol Kendall
  • 2013 – Dennis Lettenmaier
  • 2012 - Garrison Sposito
  • 2011 - W. James Shuttleworth
  • 2010 - William G. Gray
  • 2009 - John C. Schaake, Jr.
  • 2008 - William E. Dietrich
  • 2007 - Mary P. Anderson
  • 2006 - Richard M. Iverson
  • 2005 - Diane McKnight
  • 2004 - Keith Beven
  • 2003 - Thomas Dunne
  • 2002 - George Hornberger
  • 2001 - Stephen Burges
  • 2000 - Ignacio Rodriguez-Iturbe
  • 1999 - John Bredehoeft
  • 1998 - Mark Meier
  • 1997 - Wilfried Brutsaert
  • 1996 - Shlomo Neuman
  • 1995 - Nicholas C. Matalas
  • 1994 - James C. I. Dooge
  • 1993 - Peter S. Eagleson

Hydrologic Sciences Award

The Hydrologic Sciences Award, known as the Robert E. Horton Award from 1956 to 1998 was established in 1956 and is granted by the Section for contributions over a career (with an emphasis on the past five years). Hydrologic Sciences Award recipients are recognized for an outstanding contribution to the science of hydrology. Note that winners of the Union Horton Medal are listed under union awards. In 1998, the Horton Award was renamed the Hydrology Section Award to avoid confusion with the Horton Medal awarded by the Union. In 2000, the award was renamed the Hydrology Award, and subsequently the Hydrologic Sciences Award in 2005.

Previous recipients are:


  • 2014 - Diane McKnight
  • 2013 - P.C.D. (Chris) Milly
  • 2012 - Gabriel Katul
  • 2011 - Peter Kitanidis
  • 2010 - Murugesu Sivapalan
  • 2009 - Marc B. Parlange
  • 2008 - Desmond E. Walling
  • 2007 - Efi Foufoula-Georgiou
  • 2006 - John L. Wilson
  • 2005 - Michael A. Celia
  • 2004 - Yoram Rubin
  • 2003 - Thomas J. Jackson
  • 2001 - W. James Shuttleworth
  • 2000 - Dennis P. Lettenmaier
  • 1999 - Andrea Rinaldo
  • 1998 - Roni Avissar
  • 1997 - Jean-Yves Parlange
  • 1996 - Richard B. Alley
  • 1995 - William E. Dietrich
  • 1994 - Ghislain de Marsily
  • 1993 - George Hornberger
  • 1992 - Fred J. Molz III
  • 1991 - Keith John Beven
  • 1990 - Garrison Sposito
  • 1989 - William W.G. Yeh
  • 1988 - Wilfried Brutsaert
  • 1987 - Thomas Dunne
  • 1986 - Roger E. Smith
  • 1985 - John A. Cherry
  • 1984 - Gedeon Dagan
  • 1983 - David A. Woolhiser
  • 1982 - Lynn W. Gelhar
  • 1981 - Rafael L. Bras
  • 1980 - Samuel C. Colbeck
  • 1979 - Peter S. Eagleson
  • 1978 - Hsieh W. Shen
  • 1977 - Eric F. Wood
  • 1976 - Russel Hamon
  • 1976 - Roland W. Jeppson
  • 1976 - Walter J. Rawls
  • 1976 - David L. Schrieber
  • 1975 - Jose M. Mejia
  • 1975 - Ignacio Rodriguez-Iturbe
  • 1974 - J. Amorocho
  • 1974 - B. Espildora
  • 1973 - R. Allan Freeze
  • 1972 - Chih Ted Yang
  • 1971 - James Banner
  • 1971 - R. Allan Freeze
  • 1970 - S.P. Neuman
  • 1970 - P.A. Witherspoon
  • 1969 - John D. Bredehoeft
  • 1969 - G.F. Pinder
  • 1968 - N.C. Matalas
  • 1967 - C.H.M. van Bavel
  • 1966 - James R. Wallis
  • 1965 - Stanley A. Changnon, Jr.
  • 1965 - Floyd A. Huff
  • 1964 - Andrew E. Reisenauer
  • 1963 - I.G. Donaldson
  • 1962 - J. Weertman
  • 1960 - J.C.I. Dooge
  • 1959 - W.B. Langbein
  • 1959 - S.A. Schum
  • 1958 - Daniel A. deVries
  • 1958 - John R. Philip
  • 1957 - W.J. Kaufman
  • 1957 - G.T. Orlob
  • 1956 - C. Robert Hosler
  • 1956 - Charles L. Hosler

Hydrologic Sciences Early Career Award

The Hydrologic Sciences Early Career Award recognizes outstanding research, educational or other accomplishments, such as societal impacts, for a scientist at his or her early career stage. In doing so, the Hydrology section acknowledges significant early career contributions of the awardee, and promise of continued contributions to hydrologic science.

  • 2014 - Stefano Manzoni
  • 2013 - Sally Thompson
  • 2012 - Giuliano di Baldassarre
  • 2011 - Meinhard (Bayani) Cardenas
  • 2010 - Mekonnen Gebremichael
  • 2009 - Kelly K. Caylor

Horton Research Grant for Ph.D. Students

In 1982, the Hydrology Section of AGU gained access to a portion of the income of the Robert E. Horton Fund for Hydrologic Research. This permitted the initiation of the Horton Research Grant, which was first awarded in 1983. In recent years, two awards have been made each year. The grants are in support of research projects in hydrology and water resources by Ph.D. candidates in institutions of higher education.


Hydrology Affiliated Recipients of Union Honors

The Bowie Medal, awarded annually, is the most prestigious medal of the Union. Five hydrologists have received this medal:

  • 2009 - Ignacio Rodriguez-Iturbe
  • 1994 - Peter S. Eagleson
  • 1986 - James C. I. Dooge
  • 1969 - Walter B. Langbein
  • 1958 - Johannes Theodoor Thijsse
  • 1943 - Oscar Edward Meinzer

The Robert E. Horton Medal is for Outstanding contribution to the geophysical aspects of hydrology. The Medal has been awarded biennially since 1976 and awarded annually starting in 1995.

  • 2014 - W. James Shuttleworth
  • 2013 - Soroosh Sorooshian
  • 2012 - Keith Beven
  • 2011 - Murugesu Sivapalan
  • 2010 - Jacob Bear
  • 2009 - William E. Dietrich
  • 2008 - Vijay K. Gupta
  • 2007 - Rafael L. Bras
  • 2006 - Tom Schmugge
  • 2005 - Gedeon Dagan
  • 2004 - Garrison Sposito
  • 2003 - Shlomo Neuman
  • 2002 - Jean-Yves Parlange
  • 2001 - Donald R. Nielsen
  • 2000 - M. Gordon Wolman
  • 1999 - Wilfried Brutsaert
  • 1998 - Ignacio Rodriguez-Iturbe
  • 1997 - John Bredehoeft
  • 1996 - Mark Meier
  • 1995 - Don Kirkham
  • 1994 - Mikhail I. Budyko
  • 1992 - Luna B. Leopold
  • 1990 - Paul A. Witherspoon
  • 1988 - Peter S. Eagleson
  • 1986 - Abel Wolman
  • 1984 - Charles V. Theis
  • 1982 - John R. Philip
  • 1980 - William C. Ackermann
  • 1978 - Harold A. Thomas, Jr.
  • 1976 - Walter B. Langbein

The Macelwane Medal is given in recognition of significant contributions to the geophysical sciences by a young scientist of outstanding ability. Recipients must be no more than 10 years beyond receiving their Ph.D. or highest equivalent terminal degree achieved on 1 January of the year of presentation.

  • 2010 - Jasper Vrugt
  • 2003 - Guido Salvucci
  • 2002 - Gabriel Katul
  • 1997 - Marc Parlange
  • 1996 - Dara Entekhabi
  • 1990 - Steven M. Gorelick
  • 1987 - J. Leslie Smith
  • 1982 - Rafael L. Bras
  • 1977 - Ignacio Rodriguez-Iturbe
  • 1973 - R. Allen Freeze

Excellence in Geophysical Education Award

  • 2003 - Jacob Bear
  • 1999 - George Hornberger

AGU Fellows from Hydrology Section

  • 2014 - Ana Barros
  • 2014 - Michael Dettinger
  • 2014 - Paul Hsieh
  • 2014 - Taikan Oki
  • 2014 - Hubert Savenije
  • 2014 - Brigitte Scanlon
  • 2014 - Harry Vereecken
  • 2013 - Andrew M. Binley
  • 2013 - David C. Goodrich
  • 2013 - Lai-Yung (Ruby) Leung (joint with AS)
  • 2013 - John W. Pomeroy
  • 2013 - Eric J. Rignot (joint with C)
  • 2013 - John S. Selker
  • 2013 - Donald I. Siegel
  • 2013 - Chris Soulsby
  • 2013 - Peter Wilcock
  • 2013 - Ellen E. Wohl (joint with EPSP)
  • 2012 - Tim Burt
  • 2012 - Dan Cayan
  • 2012 - Qingyun Duan
  • 2012 - Jay Famiglietti
  • 2012 - Peter Jaffe
  • 2012 - Amilcare Porporato
  • 2012 - Jirka Simunek
  • 2012 - Tom Wilheit
  • 2012 - Mark Williams
  • 2011 - Mary Jo Baedecker
  • 2011 - Mark Brusseau
  • 2011 - Ed Cook
  • 2011 - Giusseppe Gambolati
  • 2011 - John Melack
  • 2011 - Jeff Richey
  • 2010 - John A. Dracup
  • 2010 - Carol Kendall
  • 2010 - Randall D. Koster
  • 2010 - Dani Or
  • 2010 - Michael R. Raupach
  • 2010 - Roy C. Sidle
  • 2010 - Howard S. Wheater
  • 2010 - Kelin Whipple
  • 2009 - Hoshin Vijai Gupta
  • 2009 - Wolfgang Kinzelbach
  • 2009 - Jeffrey J. McDonnell
  • 2009 - P.C.D. Milly
  • 2009 - Albert J. Valocchi
  • 2008 - Doublas Burbank
  • 2008 - Elfatih Eltahir
  • 2008 - James Kirchner
  • 2008 - Fred Phillips
  • 2008 - Suresh Rao
  • 2008 - Tammo Steehuis
  • 2007 - Vladimir Cvetkovic
  • 2007 - David R. Montgomery
  • 2007 - Yoram Rubin
  • 2007 - John C. Schaake
  • 2006 - Gunter Bloschl
  • 2006 - Robert S. Anderson
  • 2006 - Jesus Carrera Ramirez
  • 2006 - Daniel Hillel
  • 2006 - Steve Ingebritsen
  • 2006 - Richard M. Iverson
  • 2005 - Brian Berkowitz
  • 2005 - Bruce A. Buffett
  • 2005 - Brent E. Clothier
  • 2005 - Glendon W. Gee
  • 2005 - Jan W. Hopmans
  • 2005 - Tissa Illangasekare
  • 2005 - Seth Krishnaswami
  • 2005 - Devendra Lal
  • 2005 - Michael H. Ritzwoller
  • 2005 - Susan Trumbore
  • 2004 - Andrew Barry
  • 2004 - Michael Kirkby
  • 2004 - Daniel Loucks
  • 2004 - Gerald North
  • 2004 - Roger Pielke, Sr.
  • 2004 - Karsten Pruess
  • 2003 - Witold Krajewski
  • 2003 - William Kustas
  • 2003 - Diane McKnight
  • 2003 - Dennis McLaughlin
  • 2003 - Gary Parker
  • 2003 - Kenneth Potter
  • 2003 - Christine Shoemaker
  • 2003 - Murugesu Sivapalan
  • 2002 - Roni Avissar
  • 2002 - Alan Betts
  • 2002 - Robert Bindschadler
  • 2002 - Majid Hassanizadeh
  • 2002 - Cass Miller
  • 2002 - James Smith
  • 2001 - Roger C. Bales
  • 2001 - William D. Harrison
  • 2001 - Peter K. Kitanidis
  • 2001 - Leonard Konikow
  • 2001 - Miguel A. Marino
  • 2001 - Andrea Rinaldo
  • 2000 - Linda M. Abriola
  • 2000 - Richard B. Alley
  • 2000 - Michael A. Celia
  • 2000 - William B. Lyons
  • 2000 - Fred J. Molz
  • 2000 - Ronald L. Shreve
  • 2000 - Jery R. Stedinger
  • 2000 - Juan B. Valdes
  • 1999 - Mary P. Anderson
  • 1999 - Kenneth E. Bencala
  • 1999 - Efi Foufoula-Georgiou
  • 1999 - Thomas J. Jackson
  • 1999 - Ian White
  • 1998 - Victor R. Baker
  • 1998 - Anthony J. Gow
  • 1998 - Charles F. Raymond
  • 1998 - Thomas J. Schmugge
  • 1998 - Arthur W. Warrick
  • 1997 - Alan D. Howard
  • 1997 - Marc Parlange
  • 1997 - Uri Shamir
  • 1997 - W. James Shuttleworth
  • 1997 - Roger E. Smith
  • 1997 - Peter J. Wierenga
  • 1996 - Garry K. C. Clarke
  • 1996 - John H. Cushman
  • 1996 - Stanley N. Davis
  • 1996 - Dara Entekhabi
  • 1996 - William A. Jury
  • 1996 - Jean-Yves Parlange
  • 1995 - Keith Beven
  • 1995 - William Gray
  • 1995 - Vit Klemes
  • 1995 - Dennis Lettenmaier
  • 1995 - Edward A. Sudicky
  • 1994 - Carl S. Benson
  • 1994 - George M. Hornberger
  • 1994 - Soroosh Sorooshian
  • 1994 - John L. Wilson III
  • 1993 - George F. Pinder
  • 1993 - Eric F. Wood
  • 1993 - William Yeh
  • 1992 - Samuel C. Colbeck
  • 1992 - William E. Dietrich
  • 1992 - Frank W. Schwartz
  • 1992 - Martinus Th. Van Genuchten
  • 1991 - Charles R. Bentley
  • 1991 - David R. Dawdy
  • 1991 - Jeff Dozier
  • 1990 - Stephen J. Burges
  • 1990 - Ghislain de Marsily
  • 1990 - Steven M. Gorelick
  • 1990 - Vijay K. Gupta
  • 1989 - Gedeon Dagan
  • 1989 - Thomas Dunne
  • 1988 - Jacob Bear
  • 1988 - Douglas R. MacAyeal
  • 1987 - J. Leslie Smith
  • 1986 - Charles W. Howe
  • 1986 - Isaac J. Winograd
  • 1986 - David A. Woolhiser
  • 1985 - Garrison Sposito
  • 1984 - Shlomo P. Neuman
  • 1984 - Donald R. Nielsen
  • 1983 - Lynn W. Gelhar
  • 1983 - Jacob Rubin
  • 1983 - James R. Wallis
  • 1982 - Rafael L. Bras
  • 1982 - Wilfried H. Brutsaert
  • 1982 - Johannes Weertman
  • 1982 - Paul A. Witherspoon
  • 1981 - James C. I. Dooge
  • 1979 - John D. Bredehoeft
  • 1978 - Nicholas C. Matalas
  • 1978 - Harold A. Thomas, Jr.
  • 1977 - Ignacio Rodriguez-Iturbe
  • 1973 - Peter S. Eagleson
  • 1973 - R. Allan Freeze
  • 1973 - Gilbert F. White
  • 1968 - Mark F. Meier
  • 1967 - Max A. Kohler
  • 1967 - M. G. Wolman
  • 1964 - David K. Todd
  • 1962 - Luna B. Leopold

AGU Ambassador Award from the Hydrology Section

  • 2014 - Paul Hsieh