Committees

AGU Hydrology Section Standing, Technical & Advisory Committees

The Hydrology section has a very active group of technical and standing committees, which is where much of the planning for section activities takes place. The wide range of activities offered by the section is due in large part to the work of the many dedicated committee chairs and members. Technical committees initiate most of the section’s special sessions at AGU meetings. For information on the work of a committee, how to make suggestions for special sessions, or how to join a committee, contact the committee chair. Guidelines for Technical Committee chairs and members and operations developed in 2018 and 2019 can be found at “Technical Committee Guidance-2019”.

Executive Committee

Scott Tyler (President)
University of Nevada, Reno

Ana Barros (President-elect)
Duke University

Charles Luce (Secretary)
US Forest Service, Boise

Jeffrey McDonnell (Past President)
University of Saskatchewan

Technical Committees

PRECIPITATION

Pierre-Emmanuel Kirstetter  (Chair, 2017-2019)
University of Oklahoma – Advanced Radar Research Center / NOAA

Viviana Maggioni (Deputy Chair, 2017-2019)
George Mason University

Committee Members (* denotes second term):

HYDROLOGIC UNCERTAINTY

Saman Razavi (Chair, 2019-2020)
University of Saskatchewan

Ming Ye (Past-Chair, 2014-2018)
Florida State University

Mary Hill (Founding Chair, 2017-2020)
University of Kansas

Committee Members

Hydrologic Uncertainty Technical Committee Home Page

WATER AND SOCIETY

Y.C. Ethan Yang, (Chair, 2017-2019)
Lehigh University

Joseph R. Kasprzyk (Deputy Chair, 2017-2019)
University of Colorado Boulder

Kaveh Madani (Past Chair, 2016-2017)
Imperial College, London, United Kingdom

Gregory W. Characklis (Ex-Officio)
University of North Carolina, Chapel Hill

Committee Members

WATER QUALITY

Matt Cohen (Chair, 2019-2020)
University of Florida

Nandita Basu (Past-Chair, 2016-2017)
University of Waterloo

Committee Members (* denotes returning member):

UNSATURATED ZONE

Yusong Li (Chair 2019-2020)
University of Nebraska-Lincoln

Joaquin Jimenez-Martinez (Deputy Chair, 2019-2020)
Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology

Teamrat A. Ghezzehei (Past Chair 2017-2018)
University of California, Merced

Committee Members

LARGE-SCALE FIELD EXPERIMENTATION

Chad Higgins (Chair, 2019-2020)
Oregon State University

Brian Baily (Deputy Chair, 2019-2020)
Univ. of California, Davis

Joe Alfieri (Past Chair, 2017-2018)
USDA-ARS

Committee Members

HYDROGEOPHYSICS

Kristina Keating (Chair, 2019-2020)
Rutgers University Newark

Erasmus Oware (Deputy Chair, 2019-2020)
University of Buffalo

Committee Members

Hydrogeophysics Technical Committee Home Page

GROUNDWATER

Christine Hatch (Chair, 2019-2020)
U of Massachusetts-Amherst

Holly Michael, (Past Chair, 2017-2018)
University of Delaware

Committee Members

Groundwater Technical Committee Home Page

ECOHYDROLOGY

Shirley Papuga (Chair, 2017-2019)
Wayne State University

Diego Riveros-Iregui (Deputy Chair, 2017-2019)
University of North Carolina

Erkan Istanbulluoglu (Past Chair, 2015-2016)
University of Washington

Committee Members

  • Elizabeth Agee (Student Member), University of Michigan
  • Bhavna Arora, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Elizabeth Boyer, Penn State University
  • David Chandler, Syracuse University
  • Yannis Dialynas, Georgia Tech
  • Francina Dominguez, University of Illinois, Urbana-Champaign
  • Salli Dymond University of Minnesota – Duluth
  • Simone Fatichi, ETH Zurich
  • Cynthia Gerlein-Safdi, University of Michigan
  • Angélica M Gómez (Student Member), University of North Carolina
  • Adrian Harpold, University Nevada Reno
  • Khandker Ishtiaq, West Virginia University
  • Aline Jaimes, Texas A&M University
  • Mark Johnson, University of British Columbia
  • Stefan Krause, University of Birmingham
  • Natasha Krell (Student Member), University of California, Santa Barbara
  • Sylvain Kuppel, University of Aberdeen
  • Jeremy Littell, USGS​/AKCSC
  • Steve Loheide, University of Wisconsin
  • Ashley Matheny, University of Texas at Austin
  • Tony Parolari, Marquette University
  • Stan Schymanski, ETH, Zurich
  • Christina (Naomi) Tague​, University of California, Santa Barbara
  • Sam Zipper, McGill University
  • Ryan Morrison, Colorado State University
  • Shishir Basant (Student Member), Texas A&M
  • Aurora Kagawa-Viviani (Student Member), University of Hawaii
  • Amy Hansen, University of Kansas
  • Paulo Tarso, Federal University of Mato Grosso do Sul, Brazil

Ecohydrology Technical Committee Home Page

CATCHMENT HYDROLOGY (formerly Surface Water)

Nicholas Zegre (Chair, 2019-)
West Virginia University

Theresa Blume (Past Chair, 2017-2018)
GFZ German Research Center for Geosciences, Germany

 Committee Members

  • Dan Moore, University of British Columbia
  • George Allen, Texas A&M
  • Genevieve Ali, University of Manitoba
  • Holly Barnard, University of Colorado Boulder
  • Kevin Bladon, Oregon State University
  • Thom Bogaard,  TU Delft
  • Sidney Bush (student representative),  University of Colorado Boulder
  • Anna Coles, University of Saskatchewan
  • JP Gannon, Western Carolina University
  • Sarah Godsey, Idaho State University
  • Christine Hatch, University of Massachusetts
  • Markus Hrachowitz, TU Delft
  • Christa Kelleher, Syracuse University
  • Kelly Kibler, University of Central Florida
  • Alicia Kinoshista, San Diego State University
  • Charlie Luce, Forest Service
  • Kevin McGuire, Virginia Tech
  • Hilary McMillan, San Diego State University
  • Ilja van Meerveld, University of Zürich
  • Paola Passalacqua, University of Texas Austin
  • Catalina Segura, Oregon State University
  • Matthias Sprenger, University of Freiburg
  • Remko Uijlenhoet, LIST
  • Margaret Zimmer, University of California

SOIL AND CRITICAL ZONE PROCESSES

Marc Kramer (Chair, 2017-2019)
Washington State University

Henry Lin (Deputy Chair, 2020-2021)
Penn State University

Committee Members

Soil and Critical Zone Processes Technical Committee Home Page

REMOTE SENSING

Mike Durand (Chair, 2018-2019)
Ohio State University

Bart Forman (Deputy Chair, 2018-2019)
University of Maryland

Iva Mladenova (Deputy Chair, 2018-2019)
NASA/GSFC

Committee Members

Standing Committees (date indicates last year of term)

Hydrologic Sciences Award Committee (formerly the Horton Award)

Early Career Hydrologic Sciences Award Committee

Horton Research Grant Committee (for Ph.D. Students)

Fellows Committee

Langbein Lecture Award Committee

Paul Witherspoon Mid-Career Lecturer in Hydrologic Sciences Award Committee 

Ad Hoc Committee on Nominations

Outstanding Student Presentation Award Committee

Fall Meeting Program Committee

Hydrology Section Student Subcommittee

Ad-hoc Student Travel Grant Committee